Běhejte jako Afričané

Cviky na šetření energie při běhu:

Afričané běží účinněji než Evropané, protože využívají více svalové práce pro dopředný pohyb. Chcete-li zlepšit své běžecké výsledky, můžete se zaměřit na následující cvičení:

  • Pérový běh: Běžte pružnými, krátkými kroky, dopadáte na střední část chodidla a okamžitě se odrazíte vzhůru. Kotníky pracují jako pružiny, což pomáhá efektivně využít kinetickou energii. Střídejte s krátkými úseky svého obvyklého stylu běhu.
  • Poskoky na jedné noze: Absolvujte dvě série poskoků na každé noze, převážně ze střední části chodidla. Kadence by měla být rychlá, asi 2,5-3 za vteřinu.
  • Skoky do boxu: Skákejte na box o výšce 15-20 cm rychlými poskoky na jedné noze. Po doskoku se odražte stranou a skočte ven z boxu s minimálním kontaktem se zemí. Opakujte na druhou nohu.
  • Odrazy s vysokým kolenem: Postavte se na jednu nohu, odrazujte se z této nohy a zvedejte koleno směrem k hrudníku. Opakujte střídavě na obou nohách.
  • Poskoky na místě: Poskakujte na místě rychle po 20 vteřin, s minimálním kontaktem chodidel s podložkou. Zrychlete postupně až na maximální frekvenci.

Tyto cvičení provádějte minimálně jednou týdně, ideálně 2-3x týdně, na měkčím povrchu, aby se minimalizovalo riziko zranění.