Díl I.: Syntetické termoprádlo, membránové bundy a kalhoty
Sice se říká, že centimetr špíny nevadí, dva hřejou a tři se loupou samy, přesto si jen málokdo dovolí vyběhnout ve stejném oblečení více než párkrát a leckdo ho dokonce svěřuje pračce po každém použití. Jak ale postupovat, aby se při praní nenarušila funkčnost oblečení, do kterého jste investovali nemalé peníze?
Pokud při praní funkčního dámského či pánského oblečení a dalšího vybavení zvolíme nesprávný postup či nevhodný prací prostředek, může nám z drahého vybavení zbýt jen hromádka bezcenných hadříků. Základní zásada proto zní: respektujte piktogramy na cedulkách (jejich přehled najdete níže), popřípadě návod, který je u výrobků přiložen (chybná údržba vám navíc může zkomplikovat případnou reklamaci). Kromě toho se ale vyplatí dodržovat zásady a tipy pro jednotlivé druhy tkanin.
Syntetické termoprádlo
Termoprádlo ze syntetických materiálů je vhodné prát spíše častěji, a to nejen proto, že po propocení rychle začíná nevábně „zavánět“. Agresivní pot totiž narušuje vlákna tkanin, která pak ztrácejí barevnost, zhoršuje se jejich funkce a zvláště u méně kvalitních výrobků se postupem času stává, že z nich zápach zpoceného těla nezmizí ani po vyprání.
Naštěstí je praní těchto materiálů poměrně snadnou záležitostí – v přírodě je stačí krátce přemáchnout ve studené vodě (vlákna nenasakují vlhkost, takže je suché za chvilku), doma je můžete je bez obav svěřit pračce. Volte ale kratší programy určené na jemnější tkaniny. Některé materiály snesou 40 °C, jiné jen 30 °C, každopádně ale třicítka pro většinu typů znečištění stačí. Termoprádlo dokonce snese i ždímání. Vyplatí se ho ale před vložením do pračky obrátit naruby a především pečlivě zapnout všechny zipy, včetně suchých. Jeho látka je totiž velmi choulostivá na odření a zatržení nití. Druhy oděvů, které mohou v tomto směru způsobit potíže (například háčky dámských podprsenek), pro jistotu perte ve speciálních sáčcích určených pro tento účel.
Existují sice speciální prací prostředky, určené přímo pro tento druh tkanin, nejsou však nezbytné. V pohodě si totiž vystačíte s běžným gelem, nejlépe určeným pro jemná vlákna, ovšem bez obsahu bělidel. Klasické prášky příliš vhodné nejsou, protože se mácháním obtížněji odstraňují a jejich zbytky mohou zhoršovat funkci oblečení.
Rozhodně ale zapomeňte na aviváž – její použití je tím nejhorším, co můžete termoprádlu provést. Vede totiž k výraznému snížení kapilárního výkonu vlákna, tj. ucpává ony „cestičky“, jimiž je vlhkost odváděna od pokožky, takže narušuje to základní, co od funkčního prádla požadujeme.
Pokud máte sušičku, můžete ji použít (pokud to symbol na cedulce nezakazuje), ale nastavte ji na nízkou teplotu. V opačném případě stačí prádlo normálně pověsit na šňůru.
Termoprádlo obvykle bývá poměrně barevně stálé (tedy alespoň to kvalitní), přesto se ale vyplatí prát světlé a barevné odděleně. Zvlášť bílé kousky totiž jinak časem ošklivě šednou.
Některé druhy materiálů snesou i žehlení na nízkou teplotu, jen blázen by ale žehlil prádlo, co se prakticky nemačká.
Membránové bundy a kalhoty
Řada uživatelů se obává své drahé, ať už pánské či dámské, bundy prát, aby se nezničily. Opak je ovšem pravdou – praní (s použitím správného postupu) nejen že neškodí, ale dokonce je i přínosem pro funkci, protože špína ucpává póry membrán.
Správný postup (platný i pro bundy softshellové) je následující: Membrána je velmi choulostivá na mechanické poškození, proto nejprve pečlivě vyprázdněte všechny kapsy, pozapínejte zipy včetně „sucháčů“ a obraťte oděv naruby. Pokud objevíte nějaká zvlášť zašpiněná místa, můžete je zkusit ručně předeprat pomocí vlažného mýdlového roztoku a hadříku či jemného kartáčku, ale předem oblečení nenamáčejte. Pak ho vložte do pračky a zvolte některý z kratších programů na praní jemného prádla. Při volbě teploty se řiďte údaji na cedulce – většina materiálů snese 40 °C, ale třicítkou opět nic nezkazíte.
Důležité je důkladné vymáchání, máchací program můžete klidně po vyprání spustit ještě jednou. Membrány ovšem nikdy neždímejte (v podstatě to ani není nutné, protože díky vodoodpudivým vlastnostem vodu nenasáknou), zvláště ne v ruce, protože by mohlo dojít k jejich poškození. Nepoužívejte ani sušičku. Jen prostě z pračky vypusťte vodu, bundu či kalhoty pověste a nechte vykapat (nejlépe nad vanou:).
Co se týče pracích prostředků, tady se vyplatí sáhnout po těch speciálních, které co nejméně narušují impregnaci (dostanete je ve všech outdoorových obchodech). Rozhodně se vyvarujte agresivních přípravků s obsahem enzymů, bělidel, změkčovadel apod. Další možnou alternativou jsou tzv. prací ořechy nebo jemná mýdla. I tak ovšem budete muset po několika vypráních (cca po čtyřech) impregnaci obnovit. K tomu můžete použít prací prostředek typu 2 v 1, který v průběhu praní zároveň impregnuje (výhodou je, že se dostane všude), anebo po normálním vyprání použít impregnaci ve spreji. Také u membrán platí absolutní zákaz pro aviváž! Některé typy materiálů je možné šetrně chemicky čistit, u jiných je to ale nepřípustné (opět sledujte symboly na cedulkách).
Řeč symbolů
možno prát v pračce na normální program (s maximální teplotou odpovídající uvedenému číslu), máchat i odstřeďovat.
podtržení značí jemnější prací postup (kratší program, mírnější odstřeďování)
praní pouze ruční, teplota 40 °C, opatrná manipulace
výrobek se nesmí prát
zákaz bělení
možno žehlit (čím více teček, tím vyšší teplota)
zákaz žehlení a napařování
možnost sušení v bubnové sušičce
sušit pouze rozložený na rovné ploše
Konec I. dílu. Díl II.: Vlněné oblečení, péřové bundy a spacáky