Recenze: Suunto M4

Suunto M4 je pokročilejší sporttester, který má funkci osobního trenéra. Pomáhá vám plánovat trénink na následujících 7 dní. Podle vašich výsledků, nebo pokud vynecháte cvičení, automaticky upravuje tréninkový plán. A díky motivačním zprávám, které vám zobrazuje, vás lépe udrží na té správné cestě k dosažení vašich tréninkových cílů.

Plusy

 • velmi snadné úvodní nastavení
 • jednoduché používání
 • přehledný a čitelný displej
 • motivační působení průvodce (týdenní tréninkové cykly)
 • zvukové signály, které vyzívají k zrychlení a zpomalení
 • velmi pohodlný hrudní pás

Mínusy

 • neflexibilní tréninkové plány
 • pro propojení s PC nutno dokoupit příslušenství
 • nekompatibilní s Suunto Foot PODem, Bike PODem a GPS PODem
 • jakmile se dostanete na vyšší úroveň, pravděpodobně vám hodinky M4 budou nedostatečným partnerem.

Stačí jen zadat vaše osobní údaje a pak si jen vybrat cíl – zlepšení kondice, redukce hmotnosti nebo volný trénink. Vaše Suunto M4 se pak již postará o zbytek – osobní program, doporučené denní cvičení, vedení během samotného tréninku, souhrnná data na konci tréninku.

Parametry

 • Výrobce: SUUNTO
 • Model: SUUNTO M4
 • Materiál pouzdra: plast
 • Materiál pásku: plast
 • Vodotěsnost: 30m
 • Měření tepu: ANO (hrudní pás)
 • Připojení k PC: ANO (volitelné příslušenství)
 • Barva: černo – stříbrná, černo – růžová, černo – tyrkysová


Ačkoli máme především zkušenosti s vyšší řadou měřičů tepové frekvence SUUNTO, s velkou zvědavostí jsme přijali možnost otestovat model SUUNTO M4.

Proč série „M“? Má označovat motivaci nebo monitoring srdečního tepu? Každopádně obojí je pro tyto hodinky výstižné. M-série je určena pro rekreační sportovce, kteří chtějí zlepšit svou fyzickou kondici.

Před vyběhnutím

Než poprvé vyběhnete, uložíte do paměti hodinek své údaje o věku, pohlaví, váze, zda jste začátečník nebo zdatný sportovec (vaši výkonnostní úroveň). Pokud si nejste jistí svojí výkonnostní úrovní, můžete využít funkce „Test fyzické kondice“, kdy je zaznamenáván váš tep během rychlé rovnoměrné chůze na přesnou vzdálenost 1,6km (ideální na atletickém ovále 4 kolečka). Sporttester následně vyhodnotí index vaší kondice.

A nakonec, co je váš cíl – volný trénink, zhubnout nebo zvýšit kondici. Inteligentní hodinky pak automaticky sestaví plán na 7 dní dopředu, každé ráno vám připomenou, co vás v daný den čeká a po ukončení tréninku ho vyhodnotí.

Trénink si můžete zvolit bez průvodce (free) nebo s průvodcem. Trénink s průvodcem (osobním trenérem) je založen na délce aktivity a rozsahu tepové frekvence. Hodinky jej automaticky sestavují dle původní výkonnostní úrovně, která byla Vámi vložena do paměti přístroje. Pokud se budete „flákat“ nebo naopak se dostanete nad stanovenou hranici tepové frekvence, hodinky vás na to rychle upozorní.

Trénink se SUUNTO M4

Z vlastní zkušenosti doporučujeme navlhčit před každým měřeným tréninkem hrudní pás vodou pro lepší přilnavost a přenos tepové frekvence. Umístíme kolečko na pásu doprostřed hrudníku a červenou šipku na kolečku směrem nahoru…. A hurá do tréninku!!!

Velice příjemně nás překvapil displej hodinek M4, tepová frekvence je krásně čitelná, zobrazená téměř přes celý displej. Při běhu či jiné pohybové aktivitě můžete prostředním tlačítkem měnit zobrazení informací, kromě tepové frekvence můžete vidět také uplynulý čas, průměrnou tepovou frekvenci a spálené kalorie.

Pokud trénujete s průvodcem, tento vás navádí k správné intenzitě tréninku. Šipka na displeji nad ikonkou „srdce“ směřuje nahoru, přidejte!!! A naopak šipka směrem dolů pod ikonkou“srdce“, snižte intenzitu zátěže. Docela zábavné je sledovat při tréninku přibývající malé šipky po obvodu displeje, které znázorňují, jak se přibližujete k cíli… Specifický zvukový signál vás upozorní, že jste už v polovině tréninku.

Při fyzické zátěži jsme nezaznamenali žádné problémy s přenosem tepové frekvence, tento je přesný a bez výpadků. Hrudní pás je elastický a velmi pohodlný. Jediné mínus nám popsala Šárka Macháčková – vytrvalostní běžkyně -, která rovněž M4 testovala: „Mírně problematický je na mě spojovací díl na hrudním pásu. Vždy bojuju, kam s tím „kolečkem“…. pod podprsenku, pak mě ale mírně tlačí, nebo mimo ni, to už je ale dost nízko a během tréninku se pás nepříjemně posouvá. V tomto závidím mužskému pohlaví :-).“

Vyhodnocení tréninku

Po dokončení tréninku máte možnost přehrát následující uložené hodnoty.

 • čas začátku a datum cvičení
 • procentní hodnotu dokončení cíle (cvičení s průvodcem)
 • trvání cvičení
 • množství spálených kalorií
 • průměrný tep
 • nejvyšší tep

Tyto hodnoty jsou plně dostačující pro začínající běžce a „hobby“ běžce, pro které jsou M4 určeny. Nevyhovují však již závodním běžcům, neboť chybí rychlost jednotlivých kilometrů, celková vzdálenost atd.

Přístroj si pamatuje 80 nejnovějších záznamů, po té dojde k jejich postupnému přepsání. Pomocí volitelného příslušenství (např. Suunto Movestick – není součástí balení) můžete své záznamy ukládat a podrobit svému zkoumání na www.movescount.com.

Ovládání hodinek, kompatibilita s dalšími přístroji, design

Vyzdvihujeme ovládání M4, je velmi jednoduché. Je to dáno i tím, že nemá v sobě příliš funkcí. Hodinky M4 mají 3 ovládací tlačítka. Prostředním nastavujete čas, datum, budík, osobní údaje a cíle. Horním tlačítkem vstupujete do tréninku, prohlížíte historii a naplánované tréninky. Spodní tlačítko slouží k uzamčení displeje hodinek a zapíná podsvícení.

M4, respektive hrudní pás je kompatibilní s většinou posilovacích kardio strojů. Náročnější sportovce však musíme upozornit, že nejsou kompatibilní se Suunto Foot PODem, Bike PODem a GPS PODem. Takže nemůžete sledovat svou rychlost a vzdálenost L.

Design M4 je decentní, k dispozici ve třech barevných provedeních. Můžete je používat i k běžnému dennímu nošení. Displej s časem je velký, snadno čitelný, můžete si zde nastavit i budík.

Závěrečné hodnocení

Pozitivní a negativní stránky měřiče tepové frekvence SUUNTO M4 vyplývají především z určení koncového uživatele. Tím jsou začínající sportovci, „hobíci“ a výkonnostní sportovci. M4 není vhodná pro závodní běžce.

Doporučujeme SUUNTO M4 kvůli jednoduchému intuitivnímu ovládání, srozumitelným funkcím především rekreačním běžcům, kteří chtějí zlepšit svoji fyzickou kondici a všem, co chtějí aktivně hubnout pohybem. Uživatel nemusí být žádný odborník na fyziologii, a přesto může velmi snadno plánovat a kontrolovat dosažení svého cíle – zlepšení kondice, redukce váhy, cílený trénink.