Jak prát funkční oblečení a doplňky II.

Díl II. Vlněné oblečení, péřové bundy a spacáky

Vlněné oblečení

Vlna patří mezi nejchoulostivější materiály, naštěstí však disponuje výraznou samočisticí schopností, takže ji není nutné prát příliš často. Pokud ale k tomuto kroku přistoupíte, postupujte velmi obezřetně. V první řadě si pozorně prohlédnete cedulku se symboly. Některé vlněné oděvy je nutné prát pouze v ruce (zvláště svetry), jiné i v pračce, vždy však za použití speciálního programu na vlnu. Tento druh vlákna je totiž citlivý nejen na vysoké teploty, ale především na teplotní šoky. Pokud chcete mít jistotu, přepírejte všechno vlněné raději v ruce a pečlivě kontrolujte, aby voda v prací a máchací lázni měla stejnou teplotu.

Prací prostředky užívejte zásadně ty, které jsou určeny na vlnu. Vlněná vlákna mají totiž přirozený obsah tuku jménem lanolin, který je nutný pro jejich funkčnost. Pokud byste tedy použili běžný prostředek s obsahem enzymů a silnou odmašťovací schopností, vlněné oblečení by rychle ztratilo své jedinečné vlastnosti. Další vhodnou alternativou jsou prací ořechy (viz. níže) či jemná mýdla (například olivové), v případě jejich používání však vlně čas od času dopřejte „lanolinovou kúru“ v pracím prostředku s jeho obsahem.

Vlněné oblečení nikdy neždímejte (ani v ruce, ani v pračce), nepoužívejte sušičku, pouze jej lehce vymačkejte do froté ručníku. Sušte ho zásadně ve vodorovné poloze, například tak, že jej rozložíte na suchý ručník položený na sušáku na prádlo. Nikdy ho nedávejte na topení!

Péřové bundy a spacáky

Spacáky a péřovky sice nepatří mezi typické běžecké vybavení, vyznavači extrémnějšího sportování se však bez nich neobejdou, a proto je neopomeneme ani v našem přehledu.

U všech výrobků s péřovou náplní platí, že sebešetrnější praní mírně zhoršuje jejich izolační vlastnosti. Proto je perte co nejméně, popřípadě je svěřte čistírně. Samotné praní není až takový problém: spacák či bundu, ať už pánskou či dámskou, můžete dát do pračky a zvolit ten nejšetrnější program (s teplotou 30 °C) bez ždímání. Vhodnější je ovšem ruční praní ve vaně. Zato máchání musí být důkladné, proto jej několikrát opakujte. Z pracích prostředků použijte ty speciální, určené k praní peří (k dostání v outdoorových prodejnách). Opět žádnou aviváž!

Ta pravá obtíž ovšem nastává při sušení. Pokud byste totiž péřák jen tak pověsili na šňůru, peří by se v jednotlivých komorách sesypalo a vytvořilo by slepené chuchvalce s mizivými izolačními vlastnostmi. Pokud máte sušičku, nastavte ji na nízkou teplotu a spolu se spacákem vložte dovnitř nějaký předmět, který jej bude během sušení natřásat – může to být čistý tenisák, sportovní bota apod.

V opačném případě se připravte na náročný a zdlouhavý proces: ze spacáku po vyprání jemně vytlačte vodu a položte ho na suchý ručník na sušák prádla – můžete jej umístit ven, kde díky větru sušení urychlíte, ale nikoliv na přímé slunce. Poté spacák či bundu v pravidelných intervalech obracejte, natřásejte a rukama rozdělujte slepené chuchvalce. Čím častěji a pečlivěji to budete dělat, tím méně budou narušeny izolační vlastnosti. Celý proces může trvat i několik dní. V případě bundy použijte na závěr impregnaci ve spreji (můžete i u spacáku).

Nezapomínejte také, že stejně jako nešetrným praním můžete izolační vlastnosti peří poškodit i nesprávným skladováním. Ukládejte proto spacáky vždy volně, nikoliv nasoukané do obalu.

Spacáky plněné dutými vlákny jsou naopak na poškození praním mnohem méně náchylné. Perte je v pračce s použitím programu na jemné prádlo a použijte buď speciální prací prostředek, nebo gel určený na jemné prádlo. I tady zapomeňte na aviváž. Ždímat můžete, ale raději jen krátce a na nejnižší otáčky. Sušte opět ve vodorovné poloze – při zavěšení přes šňůru by se mohla vlákna v místě ohybu poškodit.

Co jsou prací ořechy?

Prací neboli mýdlové ořechy jsou plody stromu Sapindus mukorossi nebo Sapindus trifoliatus pocházejícího z Indie a Nepálu. Mají velmi vysoký obsah saponinů s čisticími účinky. Jsou zcela přírodní, ekologické, velmi šetrné k prádlu (včetně vlny a membrán), vhodné i pro alergiky a poměrně levné.

Použití je jednoduché: stačí cca 7 kousků vložit do pytlíčku (poslouží i stará ponožka) a přidat k prádlu. Zázraky ovšem nečekejte, u mnoha typů znečištění se bez odstraňovače skvrn neobejdete.