Test: Běžecké boty Inov-8 Roclite 312 GTX

Hledáte-li botu vhodnou pro trénink na zmrzlém a tvrdém povrchu, vyzkoušejte krosovku britské značky Inov-8 Roclite 312 GTX.

Charakteristika výrobce

Tréninková bota s vynikající kontaktní podešví, kombinace hrubé podešve a maximálního tlumení zaručuje výborný komfort při běhu po všech typech terénu. Stejně jako ostatní podešve z produkce Inov-8, má i tato přetvarovánu zónu ohybu, čímž je docíleno efektivnějšího a pohodlnějšího ohybu celé boty při běhu, resp. chůzi. Vynikající kontakt podešve s podložkou oceníte obzvláště na mokrém povrchu, v blátě a na mokré trávě. Stabilní, pevný a nenasákavý svršek je velmi odolný mechanickému poškození a neabsorbuje téměř žádnou vlhkost a je navíc doplněn Gore-tex membránou. Ideální bota pro dlouhé tréninky do špatného počasí a klidně i na běžné nošení na podzim/zimu.

Váha: 312 g (UK 8) Podešev: kontaktní Tlumení: 4 Barva: černá/stříbrná Velikosti: 4,5 – 11 Cena: 3250 Kč

Plusy

  • Vynikající kontaktní podešev umožňuje skvělý kontakt s povrchem a stabilitu.
  • Gore-tex membrána zajišťuje odolnost proti vlhkosti a udržuje chodidlo teplé v zimních podmínkách.
  • Pohodlný svršek s dostatečnou šířkou je vhodný i pro běžce s širším nártem.
  • Skvělé vlastnosti na sněhu, blátě a mokrém povrchu.
  • Podešev s špuntíky umožňuje maximální sžití s terénem, což usnadňuje změny směru a tempa běhu.
  • Dynamický odraz a relativně nízká váha dávají pocit závodní boty, i přes váhu přes 300 gramů.
  • Vhodné pro trénink na kopcích a v náročném terénu.

Mínusy

  • Pocitově tvrdší dopad na zpevněných cestách a asfaltu.
  • Pro těžší běžce (80 kg a více) může vyžadovat postupné přivykání kvůli minimálnímu odtlumení podešve.
  • Chování boty je nestabilní při sebězích po kořenech a kamenech v těžkém podmáčeném terénu.

První fáze testování

Počet km v testované botě: 100 km Povrch při testu: asfalt, lesní cesty, sníh, náledí

Jedná se o velice pohodlný tréninkový model. Svršek boty je dostatečně široký i pro běžce s širším (příp. vyšším nártem). Boty se dobře nazouvají, po dotažení převládá komfortní pocit. Minimální odtlumení podešve zaručuje skvělé splynutí s povrchem. I když se jedná o tréninkový model s váhou přes 300 gramů, pocitově se po rozběhnutí cítíte jako v závodní odlehčené speciálce. Z tohoto důvodu je nutné pro těžší běžce (80 kg a více) si na botu pozvolně přivyknout a nevyběhnout ihned při prvním běhu na delší trénink (nad 10 km).

Celou podešev boty tvoří špuntíky, díky tomu se bota fantasticky chová na těžším podkladu (sníh, bláto). V terénu dokonale ožívá, umožní maximální sžití s povrchem, stabilitu, jistotu (jak při dopadu tak odrazu). Dále usnadní časté změny směru a tempa běhu.

Uvedený model s Gore-texem se vyplatí zejména v zimních měsících. I po 20 km tréninku ve sněhu a v mrazu bota neprovlhne a chodidlo je stále v teple. Špunty na podešvi umožňují ve sněhu i na kluzkém povrchu jistotu v odrazu a hlavně bezpečnost při náhlé změně směru běhu (v zatáčkách).

Na zpevněné cestě a asfaltovém úseku se špunty výrazně neodírají. Díky minimálnímu odtlumení podešve je dopad pocitově tvrdý (jako v závodní botě).

Jedná se o výbornou tréninkovou botu do terénu. Její přednosti plně využijete v aktuálních zimních podmínkách. Zaručí bezpečné absolvování tréninku na sněhu a mírně ledovatém podkladu. Lze využít i na krosových závodech, tempovém tréninku, při vybíhání krátkých kopců ve sněhu! Bota je určena spíše pro běžce s neutrálním došlapem. Pronačním běžcům doporučuji k uvedenému modelu zakoupit speciální běžecké vložky.

Druhá fáze tesování

Počet naběhaných km v botě: 200 km testovaný povrch: sníh, bláto, lesní cesty

I po 200 naběhaných kilometrech se krosové vlastnosti boty nezměnily. Svršek je nadále bez známek jakéhokoliv opotřebení. Podešev zůstala pocitově měkká, odrazově dynamická. Špuntíky jsem nepatrně seběhal pouze na špičce boty, na odraz však toto opotřebení větší vliv nemělo. Ve střední části a na patě zůstaly špunty bez poškození.

Boty jsem testoval v těžkém podmáčeném terénu, na polních cestách, v lese na kořenech a kamenech. V hlubokém bahně podkluzovaly, i přesto jsem se v nich při změně směru a rychlosti cítil bezpečně. Na lehčím, mírně podmáčeném povrchu byl odraz téměř dokonalý. Nejistotu jsem cítil pouze v sebězích po kořenech a kamenech, zde se bota chovala nestabilně.

Nejvíce se v těžkém podmáčeném povrchu osvědčila gore-tex membrána, ta zůstala vždy naprosto funkční.

Celkově tento model nadále hodnotím pozitivně. Jedná se o skvělou krosovou tréninkovou botu pro široké spektrum běžců.