Nejčastější chyby při výběru běžecké boty

Rádi bychom Vám doporučili nejjednodušší metodu, jak si v dnešní době vybrat správnou běžeckou botu. Běháte po pevném povrchu, lesních cestách, v bahně, kamenech, nebo jen chodíte občas do „fitka“ na běhátko? Pro všechny tyto aktivity se dají relativně rychle a snadno vybrat vhodné boty. Stačí k tomu jen málo, nebát se navštívit běžeckou prodejnu a držet se hlavních zásad pro výběr vhodné obuvi.

Na co se zaměřit při výběru boty? Doporučujeme soustředit se na 4 základní kritéria.

Velikost a šířka svršku podešve

Nejčastější chybou většiny běžeckých začátečníků je boj s velikostí bot. Ve své praxi konzultanta a prodejce bot se s tímto setkávám každodenně. Obecným pravidlem je, že běžecká bota musí být vždy min. o 1/2 čísla větší než je velikost chodidla. Moje rada tedy zní: „Nebojte se kupovat větší boty“. Zajistí vám dostatek komfortu a s tím spojený prožitek z tréninku. Běháte v různých terénech, po lesních cestách, kamenech, z kopce, noha přitom vždy pracuje, individuálně se může i prodlužovat, proto je vhodné dopřát jí dostatek pohodlí. Vyvarujete se tím tzv. černým nehtům.

Každý výrobce nabízí své modely v rozdílné velikosti svršku boty. Také jsou rozdíly u pánských a dámských verzí.

Rada zní: „Zkoušet, zkoušet a zkoušet, bota nesmí nikdy ani náznakem tlačit!“

Došlap

Snadná cesta ke zjištění Vašeho došlapu je absolvování dynamické diagnostiky na běžeckém pásu. Během minutového testu, kdy běžíte na boso, je nahráván na video kameru Váš došlap při běhu. Rychlost je vždy nastavená podle Vašich běžeckých dovednosti (7 – 8 km/h). Poté je test vyhodnocen na monitoru ve zpomalovacím režimu a každý z Vás sám pozná, zda je běžec s pronačním nebo neutrálním došlapem.

Na základě tohoto zjištění si vybírejte konkrétní modely běžeckých bot, které jsou pro Váš došlap a charakter běhu určeny.

Rada zní: „Nebojte se změření došlapu“

Terén

Při koupi boty je důležité vědět, na jakém terénu budu botu využívat. Krosová bota do terénu je obecně méně odtlumená. Na podešvi jsou většinou špuntíky, které dávají jistotu při dopadu a záběr při odrazu. Většina výrobců nabízí variantu s GTX (goretexovou membránou), ta se nejčastěji používá při běhu v mokru, sněhu, blátě (podzim – zima) a variantu krosovou bez GTX.

Na pevném povrchu se využívají silniční boty. Ty jsou více dynamické, s různou velikostí tlumení. Jejich předností je univerzálnost, bez problémů se dají používat i v lehčím terénu.

Rada zní: „Na každý terén se dají vybrat vhodné boty“

Hmotnost

Výrobci dnes nabízejí svoje modely bot podle váhy daného běžce. Toto rozdělení je u silničních i krosových modelů. Váhové kategorie jsou do 80 kg a nad. Boty se vždy liší výškou mezipodešve. Laicky řečeno, těžší běžec může využívat pohodlí vyšší paty, do které je dáno maximum tlumení. Nevýhodou těchto často přetlumených bot je jejich vyšší hmotnost, a tím boty neumožní maximální prožitek z běhu (odraz je vždy veden přes patu).

Rada zní:  „Zvažte se a běžte“

Závěr

Jednoduchou formou jsme Vám shrnuli, na co se soustředit při výběru bot. Časově měřeno zabere výběr běžecké boty cca. 30 minut. V naší běžecké prodejně máme nastaven vždy individuální přístup ke každému běžci. Nikoho nepustíme dřív, než mu bota dokonale sedne. Boty se po Vašem příchodu domů nezmění, zůstanou naprosto stejné, nijak se neroztáhnou, pouze se časem vyšlapou tlumící systémy.

Nebojte se při návštěvě prodejny mluvit o svých pocitech, výkonnostních cílech, motivaci, tělesné váze, nebojte se ptát, jsme všichni na jedné lodi, posedlí během.